Jak urządzić ogród?

Przydomowy ogródek to nie tylko dekoracja domu, ale również miejsce, w którym będziemy spędzać czas w gronie najbliższych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Dzięki temu nasz ogród stanie się zarówno ozdobą domu, jak i miejscem do wypoczynku.

Jak urządzić ogród?

Przydomowy ogród możemy podzielić na dwie strefy. Pierwsza z nich to strefa frontowa, która jak sama nazwa wskazuje znajduje się od strony drzwi wejściowych. Ta część powinna być bardziej dekoracyjna. Dzięki temu nasz dom będzie dobrze wyglądał. Wyjście na ogród z salonu zaprowadzi nas do strefy wypoczynkowej. Tutaj powinniśmy się skupić przede wszystkim na zapewnieniu sobie odrobiny prywatności. Pomocne będzie w tym ogrodzenie, które oddzieli nas od sąsiadów. Ogrodzenie może być np. drewniane. W sklepach ogrodniczych znajdziemy również krzewy, które idealnie nadają się na ogrodzenie. Jednak będziemy musieli poczekać kilka lat, żeby podrosły. Dlatego na początku warto postawić na drewniane balustrady. W ogrodzie powinniśmy zaplanować przestrzeń tak, żeby między rabatami kwiatowymi były miejsca do spacerów i zabaw z dziećmi. Rabaty kwiatowe możemy otoczyć niskim płotkiem. W tworzeniu kompozycji z kwiatów i krzewów powinniśmy się kierować ich wymaganiami. Najlepiej łączyć rośliny o podobnych wymaganiach. Mowa tutaj o pH gleby, dostępności światła i częstotliwości podlewania. Dzięki temu łatwiej będzie nam dbać o rośliny. W każdym ogrodzie powinny znaleźć się iglaki. Krzewy i drzewa iglaste są zielone przez cały rok, a dzięki temu ozdobią nasz ogród również w zimie. Warto także przeznaczyć kawałek ogródka na uprawę warzyw i owoców. Grządka warzywna może być ogrodzona np. niskimi krzewami ozdobnymi lub dekoracyjnym płotkiem. Dzięki temu stanie się ona ozdobą ogrodu.

Strefa relaksu

W strefie wypoczynkowej powinno być miejsce do wspólnego spędzania czasu wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Takim miejscem jest najczęściej taras, na którym możemy umieścić meble ogrodowe. Są one stosunkowo lekkie, dlatego bez problemu dowolnie je ustawimy. Warto także kupić huśtawkę lub hamak. Pozwoli nam to się zrelaksować po stresującym dniu w pracy. Jeśli mamy dzieci, to warto w ogródku postawić plac zabaw lub drewniany domek. Trampolina również będzie dobrym rozwiązaniem. Wbrew pozorom nie jest ona tylko dla dzieci. W sklepach znajdziemy duże trampoliny, a skakanie na nich sprawi przyjemność nawet dorosłym. Jest to również dobry sposób na spalenie kalorii. W strefie wypoczynkowej powinien znaleźć się grill. Dzięki niemu przygotujemy pyszne posiłki dla całej rodziny. Mamy do wyboru trzy rodzaju grilli. Pierwszy z nich jest węglowy. Jest to najtańszy model, który możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Przyrządzając potrawy na takim grillu możemy użyć drewna z drzew owocowych. Wpłynie to pozytywnie na walory smakowe. Z bardziej ekologicznych rozwiązań mamy do wyboru grill gazowy lub elektryczny. W pierwszym przypadku potrzebna będzie butla z gazem. W drugim przypadku będziemy potrzebować przedłużacz, żeby podłączyć grilla. Potrawy przyrządzane na grillu elektrycznym i gazowym różnią się smakiem od tego tradycyjnego grilla. Dodatkowo sprzęty te są droższe. Nieco droższym dodatkiem do strefy wypoczynkowej jest jacuzzi lub basen. W pierwszym wypadku jest to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od modelu. Basen stelażowy średniej wielkości kupimy już za kilkaset złotych. Wystarczy on dla kilku osób.