Każdy z nas marzy o tym, aby mieć wspaniały ogród, który oprócz upiększania naszego domu, może służyć jako azyl, gdy stres nas przytłacza. Brak doświadczenia nie powinien nas zniechęcać! Ogrodnictwo to sztuka, która wymaga poświęcenia i konkretnej wiedzy, ale której można się nauczyć krok po kraku Dlatego, aby pomóc osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym magicznym światem, postanowiliśmy zebrać następujące wskazówki ogrodnicze dla początkujących. Mamy nadzieję, że będą one bardzo pomocne.
Przede wszystkim należy określić cel ogrodu
Ogród można wykorzystać do posadzenia kolorowych kwiatów, stworzenia odpowiednich przestrzeni do wypoczynku i uprawy warzyw. Dlatego od samego początku należy określić funkcję, jaką ma pełnić ogród i wyraźnie wyznaczyć obszary przeznaczone na każdy cel.
Oceń klimat danego obszaru
Przed zakupem roślin powinieneś dokładnie poznać warunki klimatyczne obszaru, w którym zamierzasz rozwijać ogród. W ten sposób podczas wizyty w szkółce będziesz mógł wybrać, za radą fachowców ze szkółki, kwiaty, krzewy, zioła, które rzeczywiście dostosują się do klimatu, w którym zostaną posadzone.
W tym względzie nie można pominąć tzw. mikroklimatów, które odnoszą się do specyficznego klimatu znacznie mniejszych obszarów. Na przykład, mikroklimat miejsca, które jest nasłonecznione przez cały dzień, nie jest taki sam jak pod drzewem liściastym.
Uwzględnij natężenie światła
Wszystkie rośliny potrzebują do życia światła, choć w różnej ilości i o różnym natężeniu. Na przykład, nawet jeśli etykieta na danym krzewie mówi, że jest on przeznaczony do uprawy na zewnątrz, może on nie wytrzymać bezpośredniego światła słonecznego przez długi czas, lub może tolerować tylko rozproszone światło słoneczne, jak to jest w przypadku storczyków.
Każdy początkujący ogrodnik potrzebuje niezbędnych narzędzi do rozpoczęcia prac w ogrodzie. Sprawdź, które narzędzia są przydatne.
Oceń podłoże i glebę
Istnieją rośliny, które wymagają bardziej piaszczystych i osuszonych gleb do wzrostu, takie jak kaktusy; inne, takie jak helikonie, wolą bardziej gliniaste i wilgotne gleby. Innymi słowy, każdy rodzaj rośliny potrzebuje specyficznego podłoża.
Dlatego przed posadzeniem roślin powinieneś poznać rodzaj gleby w Twoim ogrodzie i przykryć ją kompostem organicznym. W ten sposób nawozisz w sposób naturalny i wspierasz aktywność biologiczną w glebie, dzięki czemu rośliny są zdrowsze. Ta sama logika odnosi się do roślin sadzonych w doniczkach.
Podlewaj rośliny z właściwą częstotliwością
Większość początkujących ogrodników wierzy, że im więcej wody podadzą swoim roślinom, tym szybciej i zdrowiej będą rosły. Wielki błąd. Nie wszystkie rośliny potrzebują do życia takiej samej ilości wody.
Zazwyczaj rośliny zewnętrzne należy podlewać co najmniej raz w tygodniu, ale cykl ten może się różnić w zależności od gatunku, warunków pogodowych i poziomu parowania w danym miejscu ogrodu. W każdym przypadku należy pamiętać, że podlewanie odbywa się nad ziemią, a nie bezpośrednio na liściach lub kwiatach roślin. To sprawia, że są one podatne na szkodniki i gnicie.