Kto w czasie wycieczki po Mazowszu trafi na teren Otwocka, ten z pewnością żałować nie będzie. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? Jakie atrakcje czekają tutaj na turystów?
Wielkim walorem Otwocka jest jego położenie oraz bliskość pięknych kompleksów leśnych. Dzięki temu to miasto staje się atrakcyjnym punktem dla tych osób, które w Dolinie Środkowej Wisły szukają ciekawego miejsca na wypoczynek. Otwock jest też ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii, choć jego dzieje nie są zbyt długie. Wiadomo, że ten ośrodek miejski zaczął się rozwijać dopiero w latach 70-tych XIX wieku, kiedy to powstała Nadwiślańska Linia Kolejowa. Wokół stacji kolejowej, która powstała na terenie majątku Otwock Stary, zaczęła się wówczas rozwijać osada, która dała początek dzisiejszemu miastu.
Co ciekawe, w tym samym czasie Otwock stał się popularnym uzdrowiskiem, gdyż wśród przejeżdżających tędy osób nie zabrakło znanych lekarzy, którzy docenili miejscowy klimat oraz jego korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Dzięki temu już w ostatniej dekadzie XIX stulecia Otwock stał się znanym uzdrowiskiem, w którym z powodzeniem zwalczano choroby układu oddechowego. Do dziś miasto to jest popularnym miejscem wypoczynku, które – dzięki dobrej bazie noclegowej oraz bliskości Warszawy – cieszy się bardzo dużym powodzeniem.
Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Otwock?
Powodów, dla których warto odwiedzić Otwock, jest sporo. Korzystny klimat i malownicza okolica kuszą, nie brak tu również ciekawych budowli, obok których trudno jest przejść obojętnie. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście? Na okazały gmach dawnego kasyna, który powstał w okresie międzywojennym z myślą o miłośnikach gier hazardowych, na secesyjny gmach urzędu miejskiego oraz na modernistyczny kościół św. Wincentego, w którego wnętrzu znajduje się obraz Matki Boskiej Swajczowskiej z XVII wieku.
Budynek, który powstał w początkach XX wieku jako pensjonat Abrama Gurewicza to kolejna atrakcja, której podczas zwiedzania Otwocka warto się uważniej przyjrzeć, choć zabytkowych willi, budowanych na przełomie XIX i XX wieku, jest tu w sumie około 150. Każda z nich jest ciekawym zabytkiem drewnianej architektury, obok którego nie można przejść obojętnie, podobnie jak architektura Dąbrowy Górniczej.