Sucha Beskidzka to niewielkie miasteczko powiatowe, położone nad wartką rzeką Skawą, wśród łagodnych, ale wyjątkowo malowniczych Beskidów. Znana jest głównie z zamku, nazywanego czasami małym Wawelem. Może być ponadto doskonałą bazą wypadową do wypadów w góry ze względu na bliskość szlaków turystycznych. Co warto zobaczyć w Suchej Beskidzkiej? Jakie atrakcje czekają na turystów w tym mieście?
Zamek Suski – „Mały Wawel”
Najbardziej monumentalnym, a zarazem najszerzej rozpoznawalnym zabytkiem Suchej Beskidzkiej jest tamtejszy zamek, wzniesionym w stylu renesansowym. Początki rezydencji sięgają XVI wieku, gdy na jej miejscu stanęła drewniana siedziba ówczesnego właściciela tych terenów, Kaspra Suskiego. Z czasem, obiekt był rozbudowywany – najbardziej istotne dla jego dzisiejszego wyglądu są czasu, gdy zamek był w posiadaniu rodu Komorowskich. Dzisiaj, miejsce to jest udostępnione do ruchu turystycznego – mieści ono muzeum miejskie oraz restaurację. Cały kompleks obejmuje także oranżerię, stary browar oraz zabudowania gospodarskie. Zamek otoczony jest przez przepiękny, zabytkowy park.
Wstąp do nas na malopolski.pl, gdzie dowiesz się o dodatkowych miejscach w Polsce, które są świetnym wyborem na wakacje.
Jakie jeszcze zabytki w Suchej Beskidzkiej?
Piotr Komorowski, a więc główny budowniczy suskiego zamku, odpowiada także za jeszcze inny tamtejszy zabytek – mianowicie stary kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia została wzniesiona w 1614 roku, łącząc liczne elementy późnogotyckie z renesansowymi. Dzisiaj jest to kościół filialny, a miano parafialnego przejął nowy – wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Zwiedzając Suchą Beskidzką, przeoczyć nie można także pochodzącej z XVIII wieku drewnianej karczmy Rzym – przedstawicielki tradycyjnego góralskiego budownictwa, charakterystycznego dla tego obszaru Beskidów.
Sucha Beskidzka – mrowie szlaków!
Sucha Beskidzka jest przede wszystkim doskonałym miejscem wypadowym dla wypadów górskich, ze względu na liczne szlaki turystyczne położone w jej najbliższej okolicy. Wspomnieć należy przykładowo o czerwonym Małym Szlaku Beskidzkim, którym z pobliskiego Krzeszowa osiągnąć można malowniczy szczyt Leskowca czy położony w jego sąsiedztwie Groń Jana Pawła II z kaplicą poświęconą świętemu papieżowi. W pobliskiej Stryszawie, z dzielnicy Roztoki swój bieg rozpoczyna szlak na Jałowiec, jedno z ciekawszych wzniesień Pasma Przedbabiogórskiego. W samej Suchej Beskidzkiej znajduje się natomiast m.in. urokliwy punkt widokowy, zlokalizowany na specjalnej platformie, z którego można obserwować sielską panoramę miasta i najbliższej okolicy.